Wykład Tomasza Zwolińskiego o Astrofotografii i Obserwacje Słońca
Dzisiaj Tomasz Zwoliński wygłosił dla młodzieży Zespołu Szkół Łączności wykład na temat astrofotografii.
Po krótkiej prelekcji udaliśmy się na patio szkoły celem obserwacji aktywności Słońca. Mamy nadzieję, że w przyszłości ktoś wspomni, że dzięki temu spotkaniu zafascynował się astronomią i obserwacjami nieba.
Dziękujemy Tomaszowi Zwolińskiemu za zaangażowanie, poświęcony czas i wykład z pasją!
Tomasz Zwoliński - członek zarządu Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii sam pisze o sobie:
Astronomią interesuję się od zawsze. Pierwsze kroki stawiałem z książką "Historie niezwykłe o gwiazdach i planetach", otrzymana na gwiazdkę w wieku bodajże 3lat. Czytała mi ją Mama. Ona również interesuje się astronomią. Później były nocne spacery w celu zapoznania się z najjaśniejszymi gwiazdami i nauka najprostszych gwiazdozbiorów. Pierwszym sprzętem do oglądania nieba była lornetka, a później polskie, żółte teleskopy.
Moja biblioteka astro szybka powiększała się o kolejne pozycje: "Obserwujemy nasze niebo", mapy nieba, obrotowe mapy, słownik astronomiczny. Przez wiele lat z własnego obserwatorium prowadziłem obserwacje zjawisk zakryciowych tj. zakrycia gwiazd przez Księżyc oraz zakrycia gwiazd przez planetoidy. Posiadam latami gromadzony zbiór meteorytów.
Będąc w szkole średniej pisałem artykuły do lokalnej gazety o tematyce popularno-naukowej z dziedziny astronomii. W szkole średniej startowałem w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu.
Na czas studiów moje astrohobby znacząco się wygasiło, aby w erze cyfrowej powrócić jako astrofotografia. Nowy sprzęt zakupiłem wiosną 2015 roku. Nie mając zielonego pojęcia o programach graficznych we wrześniu tegoż roku postanowiłem zawalczyć i zacząć się wdrażać w astroobróbkę. Według mnie pierwsze zadowalające efekty zacząłem uzyskiwać po około dwóch latach.
Koniecznie muszę zaznaczyć, że w rozwój mojego hobby w bardzo znaczący sposób przyczynił się Janusz Wiland i PTMA Warszawa. Wspólne wyjazdy na brzegówki, spotkania na wykładach w CAMKu, oglądanie analogowych prac Janusza było dla mnie drogowskazem podczas pierwszych kroków z astrofotografią.
Projekt ARISS wspólnie realizują:
▪️Zespół Szkół Łączności w Warszawie
▪️Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii,
PTMA Warszawa
▪️Warszawski Klub Łączności Ligi Obrony Kraju SP5KAB