Copernicus_HUB
O projekcie
Zapraszamy do międzynarodowego projektu edukacji kosmicznej PTMA Warszawa i Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) #CopernicusHUB, którego realizacja przewidziana jest do 2035 roku, tj. do momnetu zakończenia misji ESA – JUICE, z możliwością przedłużenia na kolejne lata.
Celem projektu #CopernicusHUB jest m.in.: promocja astronomii, astronautyki oraz nauk pokrewnych, prezentacja polskiego, europejskiego i światowego sektora kosmicznego wśród miłośników astronomii, szkół, nauczycieli, uczniów, partnerów na terenie Polski i na świecie.
Dodatkowym zadaniem projektu #CopernicusHUB jest integracja oddziałów PTMA oraz projektowanej Sekcji Młodzieżowej ze szkołami poprzez wspólne organizowanie spotkań off/online w uzgodnionych miejscach i czasie. Na każdym spotkaniu przygotowana zostanie prelekcja, z możliwością opublikowania jej na kanałach Social Media Oddziału PTMA Warszawa i partnerów projektu.
Zapraszamy do współpracy formalne i nieformalne grupy miłośników astronomii również z sektora NGO/SPACE, instytucje i firmy z polskiego oraz międzynarodowego sektora kosmicznego oraz Polonię na całym świecie.
Projekt #CopernicusHUB zainspirowany został obchodami „Roku Mikołaja Kopernika w 2023”, który został ogłoszony przez Senat RP.
Realizacja projektu #CopernicusHUB przewiduje współpracę m.in. z:
– Polskim Towarzystwem Astronomicznym
– Urania – Postępy Astronomii oraz Astronarium
– Centrum Nauki Kopernik i jego Planetarium
– ESERO Polska
– CREDO.science (Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie)
– GAIAVARI.space
– Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN ( CAMK PAN Warszawa – Toruń)
– Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN)
– Polska Agencja Kosmiczna (POLSA)
– Astronika
– Creotech
– krajowymi i międzynarodowymi Towarzystwami Miłośników Astronomii w tym:
– MTU Blackrock Castle Observatory
– Irish Astronomical Society
– Unione Astrofili Italiani
– IAU OAO/ OAE
– oraz międzynarodowym sektorem kosmicznym w tym ESA (np. #CopernicusEU) i NASA (np. #Artemis, #ObserveTheMoon).
Z chęcią spotkamy się z Państwem na wideo konferencji na serwerze PTMA na Discord/ Zoom/ MS Team / Google Meet, aby omówić bardziej szczegółowo możliwości współpracy.
M: warszawa.ptma@gmail.com / T: +48 690 617 208
Mikołaj Kopernik
Mikołaj Kopernik to niezwykła postać w historii nauki i człowiek, który zmienił sposób, w jaki postrzegamy naszą planetę i nasze miejsce we Wszechświecie. Urodził się w 1473 roku w Toruniu i był jednym z pięciorga dzieci zamożnego kupca. Kopernik studiował w Krakowie i Bolonii, gdzie zdobył wykształcenie w dziedzinie matematyki, astronomii i medycyny.
Najważniejsze osiągnięcie Kopernika to jego teoria heliocentryczna, która zakładała, że Słońce jest w centrum Układu Słonecznego, a Ziemia i inne planety krążą wokół niego. To odkrycie odwróciło ówczesne poglądy na kosmologię, które zakładały, że Ziemia jest w centrum Wszechświata.
Współpracujemy z
CNK + PLANETARIUM
Centrum Nauki Kopernik to przestrzeń, która zainspiruje Cię do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Od Ciebie zależy, ile z tego weźmiesz.
Więcej
CREDO SCIENCE
Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory – międzynarodowy projekt Citizen Science, który analizuje promieniowanie kosmiczne korzystając z kamer w smartphonach.
Więcej
Polecamy
MTU Blackrock Castle Observatory
MTU Blackrock Castle Observatory to wielokrotnie nagradzane centrum nauki i aktywne obserwatorium badawcze.
More
Irish Astronomical Society
Założona w 1937 roku Irlandzka Astronomiczna Społeczeństwo (IAS) jest najdłużej istniejącym. Organizacja astronomiczna w Irlandii.
More
Unione Astrofili Italiani
Unione Astrofili Italiani jest od ponad 50 lat głównym kulturowym, organizacyjnym i motywacyjnym punktem odniesienia dla włoskich astrofilów lub „astrofilów”, pasjonatów astronomii i ogólnie nauki.
More