06.10.2023 Tomasz Zwoliński i Krzysztof Szcześniak
12 Noc w Instytucie Lotnictwa
6 października mieliśmy niezwykłą przyjemność odkrywać tajemnice kosmosu podczas 12tej Noc w Instytucie Lotnictwa.
👍Podczas nocnych obserwacji przez teleskop, z blaskiem w oczach, podziwialiśmy majestatyczne ...... wieżowce warszawskie 🙂
👍Na warsztatach budowy spektroskopów poznawaliśmy sekrety rozpraszania światła, a nasze własnoręcznie wykonane urządzenia pozwoliły nam zgłębić struktury widmowe gwiazd ✨. Fascynujące!
👍Eksperyment "Ile waży kilogram na innych planetach" przeniósł nas w odległe rejony kosmosu. Odkryliśmy, że masa zależy od grawitacji danej planety, co było prawdziwą lekcją z fizyki 🪐.
👍Doświadczenie z zegarem astronomicznym pokazało nam układ planet w dniu naszych narodzin⏱️.
👍Stacja CREDO Science pokazywała, jak w prosty sposób przy pomocy smartfonów zajrzeć w świat cząstek elementarnych.
Ta astronomiczna przygoda była niezapomniana! Kosmos wciągnął nas swoją niezmierzoną pięknem i tajemniczością. Teraz czujemy się bliżej gwiazd i mamy nadzieję, że to dopiero początek naszych kosmicznych eksploracji. 🌌🔭🚀
Podziękowania dla Wszystkich za wsparcie PTMA Warszawa podczas pokazu w ramach projektu #CopernicusHUB. tekst Tomasz Zwoliński
============
Dwunasta Noc w Instytucie Lotnictwa już za nami.
👍Według nie potwierdzonych informacji w 2023 roku uczestniczyło w niej ponad 40 tys. zwiedzających z całej Polski.
👉Naprawdę było co oglądać. Samoloty, drony, trenażery, lotniskowy sprzęt gaśniczy, silniki lotnicze, modele samolotów i rakiet itd.
👉Na stoisku PTMA (jak co roku) chcieliśmy pokazywać przez nasze teleskopy piękno jesiennego nieba ale niestety, pogoda nie dopisała. Piętnastominutową dziura w chmurach pozwoliła jedynie pokazać nielicznym, którzy akurat trafili na ten moment, Jowisza, a potem już było coraz to bardziej ciemno, aż w końcu zaczął padać deszcz. Musieliśmy uciekać z tarasu widokowego pod dach, a potem suszyć sprzęt.
👉Druga część stoiska, zlokalizowanego na 3 piętrze budynku X, była oblegana od pierwszych do (naprawdę) ostatnich chwil. Jak zwykle budowa spektroskopów cieszyła się niesłabnącym powodzeniem. Także zegar astronomiczny przyciągał wzrok i zainteresowanie zwiedzających. Po raz pierwszy demonstrowaliśmy stację CREDO i telefony komórkowe potrafiące wykrywać i rejestrować promieniowanie kosmiczne. Nieco dalej uczyliśmy klasyfikowania gwiazd zmiennych w ramach projektu Gaia Vari. Wystawa astrofotografii, wykonanych przez członków PTMA dopełniała całość.
🚀Ogromne podziękowania należą się całej ekipie PTMA uczestniczącej w Dwunastej Nocy w Instytucie Lotnictwa za entuzjazm i włożony trud.
🚀Dziękujemy także organizatorom za zaproszenie i gratulujemy inicjatywy. Bardzo nam się podobało, więc za rok - mamy nadzieję - spotkamy się ponownie. tekst Krzysztof Szcześniak